Diamentowy pierścień

Diament i brylant – podstawowe informacje o tych wyjątkowych kamieniach

Diamenty to wyjątkowe minerały, które, jak śpiewała Marylin Monroe, są najlepszymi przyjaciółmi dziewczyny. To właśnie z nich, w procesie szlifowania, powstają brylanty – wyjątkowo piękne kamienie, które znajdują zastosowanie w jubilerstwie od wieków. W tym wpisie postaramy się przybliżyć wiedzę o tych cennych błyskotkach oraz przedstawić dokładnie, jaka jest różnica między diamentami a brylantami. Zachęcamy do lektury.

Diament – wyjątkowy dar od Ziemi

Słowo diament pochodzi od łacińskiego diamentum, oznaczającego niepokonany, niezniszczalny. Diament to w istocie najtwardszy, pochodzący z Ziemi minerał. Co ciekawe, naukowcy przypuszczają, że pył diamentowy występuje także na Neptunie oraz Uranie!
Minerały te powstały kilkaset milionów lat temu, głęboko w ziemi, z krystalicznych cząstek węgla. Do wytworzenia się diamentu niezbędne są odpowiednie warunki – wysokie ciśnienie oraz temperatura. Minerał, o którym mowa, to jedna z alotropowych odmian węgla – to, że nie jest czarny, zawdzięcza ułożeniu atomów. Diamenty są kamieniami niezwykle rzadko występującymi, dlatego ich cena jest bardzo wysoka. Nieoszlifowane są kamieniami delikatnie matowymi i posiadają chropowatą fakturę, dopiero odpowiednia obróbka nadaje im blask.
Pierścionek z brylantem

Czym jest więc brylant?

Dla niektórych osób diament i brylant są synonimami. Jest to jednak dalekie od prawdy. Mylne jest także stwierdzenie, że każdy oszlifowany diament to brylant. W rzeczywistości bowiem brylant jest diamentem, który został poddany konkretnemu szlifowi – brylantowemu. Minerał oszlifowany inaczej nie jest już brylantem.
Co ważne, to jednak właśnie szlif brylantowy jest najpopularniejszy, a widać to po powodzeniu takich wyrobów jubilerskich jak pierścionek z brylantem, wysadzane tak oszlifowanym kamieniem kolczyki, naszyjniki i wiele innych ozdób.

Na czym polega szlif brylantowy?

Wspomniany szlif brylantowy został opracowany około 1910 roku i do dziś cieszy się popularnością zarówno wśród mistrzów jubilerstwa, jak i osób kochających brylanty. Metoda to pozwała wydobyć z diamentu najwięcej blasku. Jest to szlif w kształcie okrągłym. Do tego powinien posiadać minimum 56 faset bocznych, taflę na górnej oraz kolet na dolnej powierzchni. Dzięki takiej budowie diament przepięknie mieni się w pod wpływem światła.

Wartość diamentu

Do określenia wartości diamentów służy 4-stopniowe kryterium 4C. Dotyczy ono czterech aspektów istotnych, którymi są:
  • COLOUR,
  • CLARITY,
  • CUT,
  • CARAT.
Pierwszy stopień dotyczy koloru (COLOUR). Tutaj funkcjonuje amerykańska skala od D do Z. Pozwala ona określić barwę minerałów – od neutralnej do najbardziej zabarwionej (ich kolor wpada w odcienie żółci). Poza skalą znajdują się kamienie o barwach fantazyjnych, np. zielonym, niebieskim, czerwonym, purpurowym, różowym bądź pomarańczowym. Znacząca większość wydobywanych minerałów występuje jednak w neutralnym kolorze.
Drugim zagadnieniem istotnym w ocenie wartości diamentu jest czystość (CLARITY). Do jej określenia służy specjalna klasyfikacja – najczystsze diamenty określane są jako LC i IF, czyli czyste pod lupą, a najbardziej zanieczyszczone jako P1, P2 lub P3: posiadające skazy widoczne gołym okiem. Pośrodku klasyfikacji znajdują się oznaczenia VVS1 i VVS2 (bardzo, bardzo trudno dostrzegalne skazy), VS1 i VS2 (bardzo trudno dostrzegalne skazy), a także SI1 i SI2 (łatwo dostrzegalne zanieczyszczenia) – w przypadku wszystkich z nich dostrzegalność dotyczy widoczności skaz przy 10-krotnym powiększeniu.
Trzeci dotyczy szlifu (CUT) – od jakości obróbki diamentu oraz zachowania przy niej odpowiednich proporcji zależy to, jak błyszczący egzemplarz się uzyska. Jak wspomnieliśmy wcześniej, można spotkać kilka rodzajów szlifu, a najpopularniejszym z nich jest brylantowy – tak powstają kamienie, którymi ozdobiony jest np. naszyjnik z brylantami.
Ostatnim C w naszym kryterium 4C (CARAT) określa faktyczną masę kamienia, wyrażaną w karatach metrycznych (ct) – im wyższa, tym kamień cenniejszy.
Diamenty to nie tylko błyskotki. To wyjątkowe kamienie, które są skarbem naszej planety. Pięknie oszlifowane przez mistrzów jubilerstwa stają się zapierającymi dech w piersiach brylantami. Warto pamiętać, by kupować biżuterię wysadzaną tymi kamieniami wyłącznie ze sprawdzonych źródeł.

5 thoughts on “Diament i brylant – podstawowe informacje o tych wyjątkowych kamieniach”

  1. Hmm it looks like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying
    your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m
    still new to everything. Do you have any recommendations for inexperienced blog writers?
    I’d certainly appreciate it.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.