Diamenty to wyjątkowe minerały, które, jak śpiewała Marylin Monroe, są najlepszymi przyjaciółmi dziewczyny. To właśnie z nich, w procesie szlifowania, powstają brylanty – wyjątkowo piękne kamienie, które znajdują zastosowanie w jubilerstwie od wieków. W tym wpisie postaramy się przybliżyć wiedzę o tych cennych błyskotkach oraz przedstawić dokładnie, jaka jest różnica między diamentami a brylantami. Zachęcamy do lektury.
Diament – wyjątkowy dar od Ziemi
Słowo diament pochodzi od łacińskiego diamentum, oznaczającego niepokonany, niezniszczalny. Diament to w istocie najtwardszy, pochodzący z Ziemi minerał. Co ciekawe, naukowcy przypuszczają, że pył diamentowy występuje także na Neptunie oraz Uranie!
Minerały te powstały kilkaset milionów lat temu, głęboko w ziemi, z krystalicznych cząstek węgla. Do wytworzenia się diamentu niezbędne są odpowiednie warunki – wysokie ciśnienie oraz temperatura. Minerał, o którym mowa, to jedna z alotropowych odmian węgla – to, że nie jest czarny, zawdzięcza ułożeniu atomów. Diamenty są kamieniami niezwykle rzadko występującymi, dlatego ich cena jest bardzo wysoka. Nieoszlifowane są kamieniami delikatnie matowymi i posiadają chropowatą fakturę, dopiero odpowiednia obróbka nadaje im blask.
Czym jest więc brylant?
Dla niektórych osób diament i brylant są synonimami. Jest to jednak dalekie od prawdy. Mylne jest także stwierdzenie, że każdy oszlifowany diament to brylant. W rzeczywistości bowiem brylant jest diamentem, który został poddany konkretnemu szlifowi – brylantowemu. Minerał oszlifowany inaczej nie jest już brylantem.
Co ważne, to jednak właśnie szlif brylantowy jest najpopularniejszy, a widać to po powodzeniu takich wyrobów jubilerskich jak pierścionek z brylantem, wysadzane tak oszlifowanym kamieniem kolczyki, naszyjniki i wiele innych ozdób.
Na czym polega szlif brylantowy?
Wspomniany szlif brylantowy został opracowany około 1910 roku i do dziś cieszy się popularnością zarówno wśród mistrzów jubilerstwa, jak i osób kochających brylanty. Metoda to pozwała wydobyć z diamentu najwięcej blasku. Jest to szlif w kształcie okrągłym. Do tego powinien posiadać minimum 56 faset bocznych, taflę na górnej oraz kolet na dolnej powierzchni. Dzięki takiej budowie diament przepięknie mieni się w pod wpływem światła.
Wartość diamentu
Do określenia wartości diamentów służy 4-stopniowe kryterium 4C. Dotyczy ono czterech aspektów istotnych, którymi są:
- COLOUR,
- CLARITY,
- CUT,
- CARAT.
Pierwszy stopień dotyczy koloru (COLOUR). Tutaj funkcjonuje amerykańska skala od D do Z. Pozwala ona określić barwę minerałów – od neutralnej do najbardziej zabarwionej (ich kolor wpada w odcienie żółci). Poza skalą znajdują się kamienie o barwach fantazyjnych, np. zielonym, niebieskim, czerwonym, purpurowym, różowym bądź pomarańczowym. Znacząca większość wydobywanych minerałów występuje jednak w neutralnym kolorze.
Drugim zagadnieniem istotnym w ocenie wartości diamentu jest czystość (CLARITY). Do jej określenia służy specjalna klasyfikacja – najczystsze diamenty określane są jako LC i IF, czyli czyste pod lupą, a najbardziej zanieczyszczone jako P1, P2 lub P3: posiadające skazy widoczne gołym okiem. Pośrodku klasyfikacji znajdują się oznaczenia VVS1 i VVS2 (bardzo, bardzo trudno dostrzegalne skazy), VS1 i VS2 (bardzo trudno dostrzegalne skazy), a także SI1 i SI2 (łatwo dostrzegalne zanieczyszczenia) – w przypadku wszystkich z nich dostrzegalność dotyczy widoczności skaz przy 10-krotnym powiększeniu.
Trzeci dotyczy szlifu (CUT) – od jakości obróbki diamentu oraz zachowania przy niej odpowiednich proporcji zależy to, jak błyszczący egzemplarz się uzyska. Jak wspomnieliśmy wcześniej, można spotkać kilka rodzajów szlifu, a najpopularniejszym z nich jest brylantowy – tak powstają kamienie, którymi ozdobiony jest np. naszyjnik z brylantami.
Ostatnim C w naszym kryterium 4C (CARAT) określa faktyczną masę kamienia, wyrażaną w karatach metrycznych (ct) – im wyższa, tym kamień cenniejszy.
Diamenty to nie tylko błyskotki. To wyjątkowe kamienie, które są skarbem naszej planety. Pięknie oszlifowane przez mistrzów jubilerstwa stają się zapierającymi dech w piersiach brylantami. Warto pamiętać, by kupować biżuterię wysadzaną tymi kamieniami wyłącznie ze sprawdzonych źródeł.
Hmm it looks like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying
your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m
still new to everything. Do you have any recommendations for inexperienced blog writers?
I’d certainly appreciate it.
Actually when someone doesn’t understand after that its up to other viewers that they will help, so
here it happens.
Hi there all, here every person is sharing these familiarity, so it’s fastidious to read this weblog, and I used
to pay a quick visit this web site all the time.
Awesome article.
Hello, I enjoy reading through your article post.
I wanted to write a little comment to support you.