Wzajemne wkładanie na palce obrączek jest jednym z najpiękniejszych momentów ceremonii ślubnej. Ten wyjątkowy wyrób jubilerski wybierany jest na całe życie i symbolizuje miłość dwojga osób, wierność oraz nierozerwalność związku małżeńskiego. W tym wpisie przybliżymy historię obrączek ślubnych oraz postaramy się podpowiedzieć, jak wybrać idealne modele, które zadowolą zarówno Pannę, jak i Pana Młodego. Zachęcamy do lektury.
Początki obrączek ślubnych
Historia obrączek ślubnych ma swój początek w starożytnym Egipcie. Już wtedy ich okrągły kształt symbolizował wieczność miłości. Inny niż obecnie był jednak materiał, z którego tworzono obrączki. W tych odległych czasach biżuteria ślubna powstawała z roślin, np. trzcin. Surowce te nie były jednak zbyt trwałe, dlatego z czasem zastępowano je kością słoniową czy skórą. Później zaczęły pojawiać się ozdoby z metali, a prawdziwego przełomu dokonali Izraelici, którzy zaczęli tworzyć je ze złota. Tradycja ta przywędrowała w końcu do Zachodniej Europy.
W XIII wieku obrządek związany z wymianą obrączek wpisał się na stałe do tradycji chrześcijańskiej. W niektórych krajach – także w Polsce – początkowo obrączkę nosiła tylko kobieta, ale podejście to zmieniło się podczas pierwszej wojny światowej, gdy idący na front mężczyźni chcieli mieć coś, co będzie przypominało im o drugiej połówce.
Obrączki ślubne dziś
Obecnie obrączki ślubne są nieodzownym elementem niemal każdego ślubu. Co prawda wymagane są tylko w przypadku uroczystości kościelnej, ale i tak młodzi często decydują się na nie także w przypadku ślubu cywilnego. Równie chętnie jak kobiety, ten symbol miłości noszą też mężczyźni. Najpopularniejszym materiałem, z którego dziś tworzy się obrączki, jest złoto. Nie musi odznaczać to jednak nudy, gdyż do ich powstania można użyć tego kruszcu w różnych barwach. Do często spotykanych kolorów złota zaliczyć można:
- żółty,
- biały,
- różowy.
Wartymi uwagi są też obrączki platynowe – materiał ten jest wyjątkowy, gdyż jego barwa jest bielsza od tej, którą posiada białe złoto. Do jego zalet można zaliczyć fakt, że nie wymaga on odnawiania warstwy rodu. Ponadto jest hipoalergiczny, co ma spore znaczenie w dobie licznych alergii.
Na rynku spotkać można także obrączki dwukolorowe, modele ozdobione kamieniami szlachetnymi, np. brylantami, czy też mocno grawerowane. Te ostatnie propozycje z pewnością zachwycą osoby lubiące niebanalne rozwiązania. Tego typu obrączki posiadają rzeźbiony z zewnątrz, indywidualny motyw. Często wybierane są wzory roślinne i zwierzęce (np. lecące żurawie lub liście dębu) czy też wzory związane z konkretną kulturą (słowiańskie, celtyckie).
Wybór obrączek należy do Pary Młodej i to właśnie ona powinna podjąć ostateczną decyzję. Warto przy tym pamiętać o kilku aspektach…
Obrączka to nie wybór na chwilę
Biżuteria ślubna nie jest ozdobą, którą wymienia się wraz ze zmieniającą się modą. To zazwyczaj wybór na lata, dlatego należy go porządnie przemyśleć. Ważne jest dopasowanie wzoru, który nawet po długim czasie będzie podobał się tak samo. Warta uwagi jest też szerokości obrączki – warto przymierzyć, czy faktycznie pasuje i nie jest zbyt masywna bądź zbyt delikatna.
Ciekawym pomysłem są obrączki na zamówienie. Dzięki możliwości ich spersonalizowania łatwo można zyskać ozdobę dopasowaną do preferencji.
-
ZŁOTE OBRĄCZKI ŚLUBNE Z BRYLANTAMI (OB9)
Obrączki ślubne -
ZDOBIONE OBRĄCZKI ŚLUBNE (OB14)
Obrączki ślubne -
SZEROKIE OBRĄCZKI ŚLUBNE Z DELIKATNĄ GRAWERKĄ (OB4)
Obrączki ślubne -
SPLECIONE OBRĄCZKI ŚLUBNE Z TRZECH KOLORÓW ZŁOTA (OB3)
Obrączki ślubne -
ŚLUBNE OBRĄCZKI Z BRYLANTAMI (OB12)
Obrączki ślubne
Solidny materiał
Poza wzorem i szerokością istotne jest także dobranie materiału wykonania, który łatwo nie ulegnie zniszczeniu. W przypadku złotych obrączek poleca się sięgać po biżuterię stworzoną z kruszcu dobrej próby. Do tworzenia obrączek najczęściej stosowane jest to o próbie 585. Tego rodzaju materiał jest kompromisem między szlachetnością a trwałością. Wykonane z niego obrączki prezentują się elegancko oraz pozostają piękne przez wiele lat.
Dokładnie sprawdź rozmiar
Źle dopasowany rozmiar obrączki oznacza dyskomfort. Aby odpowiednio dobrać ozdobę, przed zakupem należy dokonać pomiaru, np. za pomocą pierścienia mierniczego – najlepiej zrobić to kilkukrotnie, w różnych odstępach czasu, gdyż palce mogę być z różnych powodów opuchnięte. Do takiej opuchlizny dochodzi np. w ciąży, po wysiłku fizycznym, przy silnym stresie czy też w gorące dni. Należy pamiętać, że odpowiednio dobrane obrączki ślubne ze złota nie uwierają, ani nie są zbyt luźne.
Wybór biżuterii ślubnej to niezwykle ważny element przygotowań do tego wyjątkowego dnia. Nie powinno zostawiać się go na ostatnią chwilę. Przy podejmowaniu decyzji warto kierować się gustem, ale także myśleć przyszłościowo, gdyż obrączki pozostaną na palcach przez lata. Oczywiście można wykonywać różne przeróbki, ale w przypadku skomplikowanych modeli mogą być one problematyczne. Dobrze jest więc mądrze przemyśleć ten zakup.