Co warto wiedzieć o kolorach i próbach złota?

Złoto to jeden z najpopularniejszych kruszców, z których wykonuje się biżuterię. Jest materiałem niezwykle plastycznym, trwałym, a przy tym pięknym. Stworzone z niego ozdoby od stuleci uświetniają stylizacje zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jednak nie każdy wyrób jubilerski ze złota będzie posiadał takie same cechy – istnieją bowiem różne odcienie oraz próby tego metalu szlachetnego. W niniejszym wpisie opowiemy o tym, jakie są rodzaje złota, a także przybliżymy, co oznaczają różnice w liczbie karatów. Zapraszamy!

Różne rodzaje złota

białe złoto

Czyste złoto jest plastyczne oraz miękkie, przez co stworzona wyłącznie z niego biżuteria łatwo ulegałaby odkształceniom. W związku z tym materiał wykorzystywany w jubilerstwie w rzeczywistości jest mieszanką różnych metali – do złota dodaje się tak zwane ligury (stopy nieżelazne). Połączenie kilku pierwiastków powoduje zwiększenie twardości, co pozwala na tworzenie pięknych oraz trwałych elementów biżuteryjnych. Nie tylko takie cechy ulegają jednak modyfikacji – dodatki powodują też zmiany w kolorze. To dlatego poza klasycznym, określanym jako żółty, odcieniem można spotkać się także ze złotem białym czy różowym.

Klasyczne żółte złoto

Kruszec w czystej postaci ma barwę żółtą i to właśnie ją najczęściej można spotkać, jeśli chodzi o jubilerskie wyroby ze złota. Stop w tym odcieniu tworzy się, dodając miedź oraz srebro w odpowiednich proporcjach – takich, które nie zaburzają oryginalnego zabarwienia króla metali. Ta wersja kolorystyczna jest ponadczasowa – nigdy się nie nudzi i nie wychodzi z mody. Ozdoby o naturalnej barwie złota cechuje niezwykła elegancja, dzięki czemu dodają one szyku każdej stylizacji.

Białe złoto – klasa sama w sobie

Kolejną wartą uwagi propozycją jest cieszące się również sporą popularnością złoto białe. Uzyskuje się je przez dodanie do czystego kruszcu prefabrykowanych mieszanek metali. Złoto z domieszką pierwiastków nadal ma słomkowy odcień – aby pozbyć się tego efektu, w końcowym etapie tworzenia ozdób złotnik pokrywa biżuterię warstwą rodu, czyli bardzo jasnego, wytrzymałego i cennego metalu szlachetnego. Alternatywą jest złoto palladowe, czyli to z domieszką palladu – metalu z grupy platynowców. Różni się ono od klasycznego białego złota tym, że od razu posiada szarobiałą, chłodną barwę i nie wymaga pokrywania galwanicznie warstwą rodu.

Wyroby z białego złota przypominają wyglądem srebro, ale są od niego odporniejsze na przebarwienia. W związku z tym to świetna alternatywa dla osób, które preferują ten odcień, ale jednocześnie zależy im na trwałości ozdoby. Z tego wariantu często wykonuje się obrączki ślubne czy pierścionki zaręczynowe, ale nie tylko – można spotkać się praktycznie z każdym wyrobem jubilerskim z białego złota.

Złoto różowe – dla kochających wyjątkowe rozwiązania

złoto

Następny wariant to nowoczesne różowe złoto. Pozyskuje się je dzięki domieszce miedzi oraz srebra. Ostateczny kolor uzależniony jest od konkretnych proporcji tych pierwiastków – więcej srebra to złagodzony, delikatny odcień, przewaga miedzi to z kolei barwa wpadająca w czerwień. Biżuteria z tego materiału jest oryginalna i z pewnością przypadnie do gustu osobom szukającym niebanalnych rozwiązań.

Próby, czyli ile złota faktycznie jest w złotych wyrobach

Wiemy już, że złoto jest mieszane z innymi metalami. Ale czy można sprawdzić, w jakich proporcjach? Jak najbardziej – do określenia tego, ile czystego kruszcu znajduje się w danym wyrobie, służy oznaczenie zwane próbą złota. W naszym kraju wyróżnia się siedem prób:

  • 0 – próba 999 to 99,9% czystego złota,
  • 1 – próba 960 to 96,0% czystego złota,
  • 2 – próba 750 to 75,0% czystego złota,
  • 3 – próba 585 to 58,5% czystego złota,
  • 4 – próba 500 to 50,0% czystego złota,
  • 5 – próba 375 to 37,5% czystego złota,
  • 6 – próba 333 to 33,3% czystego złota.

Inną, rzadziej używaną u nas metodą określania próby złota, są karaty – czyste złoto ma ich 24, a np. próba 585 posiada 14 karatów.

Wracając jednak do określeń procentowych – warto wspomnieć, że złoto próby 333 oraz 375 przez swoją kruchość jest podatne na uszkodzenia, a jednocześnie bywa niemożliwe do naprawy – lut nie chce się łączyć ze stopem o tak niskiej zawartości kruszcu. Jeśli zależy nam na długowieczności ozdób, lepiej jest wybierać te wykonane ze złota o wyższej próbie.

W Polsce do najpopularniejszych zaliczają się próby: 750, 333 oraz 585. To z tej ostatniej najczęściej wytwarzana jest złota biżuteria w kraju nad Wisłą, ale też na całym świecie. Materiał charakteryzuje się sporą zawartością tego szlachetnego kruszcu, ale też trwałością, którą zawdzięcza odpowiedniej ilości domieszek.

Złota biżuteria to wspaniały pomysł na prezent dla bliskiej osoby, ale także dla samego siebie. Dzięki wariantom kolorystycznym łatwo można znaleźć coś, co przypadnie do gustu nawet osobie z wysokimi wymaganiami. Przy zakupie warto jednak zwrócić uwagę na próbę złota – ocechowany musi być każdy wyrób jubilerski, który trafił do obrotu w Polsce. To daje gwarancję, że kupujemy produkt z faktyczną ilością złota, jaką deklaruje próba.