pozłacane naszyjniki

6 rad, jak dbać o złotą biżuterię

Każdy posiadacz złotej biżuterii chce zachować ją w jak najlepszym stanie przez długi czas. Ozdoby te są bowiem cenne ze względu na wartość finansową, ale często też sentymentalną. Aby nie straciły swego blasku, należy pamiętać o kilku zasadach związanych z ich użytkowaniem oraz pielęgnacją. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak dbać o wyroby jubilerskie ze złota. Zapraszamy do lektury.

Z tego wpisu dowiesz się

Zdejmuj na noc

grawerowane obrączki ślubne

Niektórzy w biżuterii czują się tak dobrze, że zapominają o fakcie posiadania jej na sobie. Noszenie ozdób przez 24 godziny na dobę nie jest jednak dobrym pomysłem. Zdecydowanie warto zdejmować je przynajmniej na noc. W trakcie snu złota biżuteria może bowiem ulec uszkodzeniu – odkształceniu czy zerwaniu. Co więcej, pozostawione na noc ozdoby stanowią zagrożenie dla zdrowia osoby, która w nich śpi – przez niekontrolowane ruchy łańcuszek może zacisnąć się nam na szyi, a kolczyk uszkodzić płatek ucha. Zarówno dla bezpieczeństwa własnego, jak i kosztowności lepiej jest zatem przed snem odłożyć je na półkę.

Zrezygnuj z ozdób podczas wysiłku

Nie najlepszym pomysłem będzie też noszenie biżuterii w trakcie treningu. Czynności związane z aktywnością fizyczną mogą doprowadzić bowiem do mechanicznych uszkodzeń kosztowności. Co więcej, ćwiczenie w biżuterii stanowi niebezpieczeństwo dla uprawiającego sport – można skaleczyć się, zahaczając o kolczyki czy naszyjnik.

Chroń przed wodą

Złote wyroby biżuteryjne należy chronić przed częstym kontaktem z wodą. Może ona bowiem negatywnie wpłynąć na wygląd ozdób – doprowadzić do zmatowień czy przebarwień. Powinnyśmy zdejmować biżuterię przed wejściem pod prysznic czy do wanny, a w przypadku pierścionków także przed myciem rąk. Co więcej, z zakładania złotych ozdób należy zrezygnować, gdy wybieramy się na plażę w celu skorzystania z morskich kąpieli lub gdy idziemy na basen – woda morska oraz chlorowana szczególnie nie służą złotym wyrobom.

Unikaj kontaktu z kosmetykami i chemią

Kolejnym aspektem, o którym należy pamiętać, by zachować wyroby ze złota w doskonałej kondycji, jest unikanie ich kontaktu z substancjami chemicznymi. Szkodliwe dla biżuterii związki mogą znaleźć się w środkach czystości, ale też kosmetykach – balsamach, kremach, lakierach do włosów czy perfumach. Preparaty tego typu mogą powodować ciemnienie oraz uszkodzenia powierzchni kosztowności. Narażone na nie jest zarówno samo złoto, jak i kamienie szlachetne, tak często zdobiące błyskotki. Ze względu na możliwą reakcję z kosmetykami biżuteria powinna być zakładana jako ostatni element stylizacji – już po pielęgnacji, makijażu, wykonaniu fryzury oraz po perfumowaniu. Ważne jest też zdejmowanie wyrobów jubilerskich przed domowymi porządkami.

Przechowuj w odpowiednich warunkach

Nie bez znaczenia dla dobrego stanu biżuterii jest też to, jak ją przechowujemy. Po pierwsze należy umieścić ozdoby w miejscu o niskiej wilgotności – łazienka nie będzie więc najlepszym wyborem. Po drugie warto owijać je miękkim materiałem i wkładać do zamykanych woreczków strunowych lub korzystać ze specjalnie przygotowanych do tego celu szkatułek, które posiadają idealne obite miękkim materiałem podłoże. Bardzo istotne w przechowywaniu złotej biżuterii jest również to, by oddzielać od siebie poszczególne egzemplarze. Dzięki temu nic nie ulegnie zarysowaniu czy – zwłaszcza w przypadku bransoletek lub naszyjników – splątaniu.

złota bransoletka z brylantami i szafirami

Złota biżuteria dostępna w naszej ofercie

Sprawdź ofertę

Czyścić bezpiecznymi metodami

Ostatnim zagadnieniem, o którym pragniemy wspomnieć, jest usuwanie brudu z biżuterii. Przez codzienne użytkowanie z czasem na ozdobach pojawia się osad. Istnieje kilka domowych metod, dzięki którym świetność błyskotek szybko powróci. Konserwacje zawsze należy robić z wyczuciem i zachowaniem ostrożności.

  • Do przykładowych środków, którymi można się posłużyć, by umyć złote wyroby, zaliczają się woda z płynem do mycia naczyń czy roztwór wody z sodą. Można też sięgnąć po specjalistyczne środki dedykowane wyrobom z żółtego kruszcu. Do czyszczenia biżuterii warto wybrać specjalną, przeznaczoną do tego ściereczkę. Papier czy szorstkie materiały mogą doprowadzić do zarysowań.
  • W przypadku ozdób z kamieniami szlachetnymi należy pamiętać o dobraniu metody czyszczenia, która nie będzie zagrażać tym elementom. Jeśli chodzi o wspomniane wyroby z kamieniami, a także o błyskotki wykonane z białego bądź różowego złota, najlepiej będzie oddać je do profesjonalnej konserwacji u jubilera.
  • Do czyszczenia u jubilera warto oddać każdą złotą ozdobę przynajmniej raz do roku – żadne domowe sposoby nie są bowiem tak dobre jak metody i sprzęt specjalisty.

Złota biżuteria jest uwielbianym przez wiele osób dodatkiem. Dzięki stosowaniu się do powyższych rad możesz na długo zachować ją w doskonałej kondycji. Ten niewielki wysiłek z pewnością się opłaci. A czy Ty dobrze traktujesz swoją złotą biżuterię? Jeśli nie, zacznij to robić już dziś!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.